RC: HON

8. července 2014 v 20:58 |  Recenze
Přináším recenzi tentokrát na hodně opěvovanou knihu.

Upíři jako normální lidé a ostatní jako chovná a lovná zvířata. Přáli byste si žít v tomto světě?

Autor: Andrew Fukuda
Název: Hon
Originální název: The Hunt
Edice- díl: The Hunt 1
Žánr: YA, fantasy, dystopie
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 304
Vazba: paperback

Anotace:
Jak zůstat na živu ve světě, kde jsou lidé považováni za pochoutku a všichni touží po jejich krvi?
Pravidla jsou jasná: nesmát se, nepotit se, neupozorňovat na sebe. A hlavně - nezamilovat se do jedné z nich!
Gen se liší od všech ostatních.
Nedokáže běžet rychlostí blesku, sluneční světlo ho nezabije a nemá neukojitelnou touhu po krvi.
Není upír, je člověk.
Je vybrán, aby se zúčastnil honu na poslední lidi. Jeho pečlivě utajovaný život se hroutí. Skupina bezcitných lovců začíná tušit, že s ním není něco v pořádku.
Seznámení s dívkou v něm probudí city, které do té doby neznal.
Gen našel něco a někoho, za co má cenu bojovat, a jeho potřeba přežít ve světě plném nemilosrdných dravců je stále silnější...

Děj:
Gen je glupan přežívající ve společenství upírů, považující se za normální lidi, jejichž největší pochoutkou je čerstvé glupaní maso. Genův otec ho vždy vychovával k tomu, aby se neprozradil a neupozorňoval na sebe, ale když ho vyberou pro legendární HON glupanů, jeho plány se hroutí, navíc když si s sebou nemůže vzít žádná svá udělátka, kterými si udržoval vzhled upíra. A ještě větší problém je, že jako jednu z lovkyň vybrali i Záři, Genovu neodolatelnou spolužačku, ale tahle láska je zakázaná a sebemenší podezření a Záře ho slupne jako svačinku. Avšak ne všechno je takové, jak se na první pohled zdá. Gen rozbíhá nebezpečnou hru, aby se ochránil před lovci, protože ti už mají ohledně něj neblahé tušení. Když se poprvé setkává s ostatními glupany, kteří jsou k honu chovaní, nejsou docela tací, jaké je líčí společnost. Glupani jsou chytří, vynelézaví a od přírody inteligentní, takže když jim dají k dispozici zbraně, aby se při honu bránili, nebudou tak neškodní, jak si ostatní myslí. Navíc, když jim šílený Vědec sdělil mnoho poznatků i dovedností.
Celý hon je naplánován s přesností, aby nevznikla chyba, ale nakonec se vše pokazí i přičiněním Gena a tak se celá tahle fraška úplně vymkne kontrole.

Postavy:
Gen je mi jako hlavní hrdina docela sympatický, protože ačkoliv ho otec školil, aby nebyl emotivní, nedal na sobě nic znát, neupozorňoval na sebe a tak dále a tak dále, on si zachovává svou lidskost a má přirozený strach, který je jeho největší nepřítel na cestě k prozrazení. A docela se mi líbilo, že je vše psané z jeho pohledu, je to příjemná změna.

Záře je mi naopak krajně nesympatická. Nemůžu si pomoct, ale mám z jejího chování pocit, že neustále hraje špinavou hru a něco skrává. Také mi hodně přijde jako velká prospěchářka a zajímá ji hlavně její vlastní dobro, což nakonec obrátí, ale i tak.

Ženská postava, která se mi naopak velmi zamlouvá je právě Sisy, vedoucí glupanů, kteří jsou chováni pod Kopulí. Je hodně vzpurná a odbojná, ikdyž má strach. Má prostě takového toho vnitřního ducha, který vás naprosto ohromí. A líbí se mi, že vede skupinu jinak ryze mužskou.

Můj názor:
Zapomeňte na vegetariánské upíry, kteří se dokáží zamilovat a chtějí se napravit ze svých krvelačných hříchů.
Příběh na mne působí velmi dobře a promyšleně. Docela se mi zamlouvá ta myšlenka, že se upíři začnou považovat za lidi a dnešní lidi označují jako glupany a jsou pro něj jen zvířata a paradoxem je, že jako zvířata se chovají oni. Jsou naprosto nechutní a necivilizovaní a přijde jim nechutné pojídání ovoce. Navíc mají velmi slabou stránku v tom, jak glupany podceňují, protože si myslí, že nemají inteligenci omyl! Ale zároveň na mne ta kniha působí prostě polovičatě, což jsem již zmiňovala v týdnu s knížkou. Celé je to hlavně o přizpůsobování se a schovávání uprostřed nepřátelské linie a samotný hon je až na konci knížky, kde celý děj graduje.
Někdy jsem měla nutkání knihu číst a hltala jsem každé autorovo slovo, ale občas jsem zároveň vůbec neměla potřebu po knize znovu sáhnout a dočítat jí. Myslím, že za to mohly takové ty "nezáživné" pasáže ve Středisku, kde se vlastně neustále odehrává to samé dokola.
Kladně také hodnotím to, že autor zvolil jako hlavní postavu kluka, což je mi po všemožných knihách s dívčími hrdinkami velice sympatické a je to příjemná změna.
Rozhodně jsem zvědavá na druhý díl a zajímá mě, co se stane dál.

Hodnocení knihy: 9/10
Hodnocení obálky: 7/10


Hodnocení na Goodreads: 3.72
Ukázka z knihy: TADY

Shrnutí: Knížka mne mile překvapila a potěšila, protože jsou tady upíři takoví, jací mají být - krvelačné bestie a ne zamilovaní vegetariánští blázni.


Za poskytnutí recenzního výtisku vřele děkuji nakladatelství Fragment.
Knihu si můžete objednat zde.P.S. Můžete mi někdo říct, proč mi nefunguje perex???? :(
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mousie Mousie | Web | 9. července 2014 v 9:52 | Reagovat

och tak to si chci přečíst! :D žádná třpytící se disko koule ! :D Sem stejného názoru upíři jsou "ti zlý" :)

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 9. července 2014 v 13:06 | Reagovat

Knihu znám a hodně lidí mi ji už doporučovalo, takže si ji chci sehnat, co nejdřív. Hezká recenze a vůbec nevím, čím by mohlo být, že ti to nejede. :/

3 Kate Kate | E-mail | Web | 9. července 2014 v 15:46 | Reagovat

Dost jsem váhala, jestli si to mám přečíst, nebo ne, a ačkoliv jsi mě posunula k té první odpovědi, pořád si ještě nejsem úplně jistá. :)
Hezká recenze. ;)

4 Casion Casion | Web | 11. července 2014 v 9:26 | Reagovat

O knihe som už veľa počula a čítala som aj recenzie, ale nie som presvedčená o tom, že by ma kniha bavila :-)

5 Snapeova Snapeova | Web | 13. července 2014 v 2:17 | Reagovat

Rozhodně je to zajímavá knížka a jsem fakt zvědavá, co bude dál.

6 Vera Vera | Web | 14. července 2014 v 10:59 | Reagovat

Upíry mám totálně zprotivené ze všech milostných knížek a sérií, který o nich vznikají, takže když jsem hned v první větě zjistila, že to budeo upírech, měla jsem chuť recenzi ani nezačít číst. Samotnou mě překvapilo, že v téhle knize jsou (KONEČNĚ!) upíři "ti zlí" a ne, jak řekla Mousie, třpytící se disco koule :D

Přemýslím, že si knihu půjčím, ale ještě uvidím :D

7 Eliza Eliza | Web | 14. července 2014 v 19:00 | Reagovat

Tak já mám knihu za naprosto úžasnou, jsem ráda že se ti taky líbila, ale chápu, že někomu to nesedne tak jako někomu jinému. Mě trochu nudil konec, ale stejně se mi to hrozně líbilo a nemůžu se dočkat dalšího dílu, prý je ještě lepší :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama