RC: Potichu

10. června 2014 v 16:10 |  Recenze
Omlouvám se, že je to opět "jen" recenze, ale nemám nějak náladu na psaní ani inspiraci nemám, takže se snažím dávat projekty a recenze. Dneska přináším recenzi na ne moc známou knihu jednoho geniálního autora! :-)Autor: Jaroslav Rudiš
Název knihy: Potichu
Počet stran: 200
Žánr: Česká literatura současná
Nakladatelství: Labyrint
Vyšlo v roce: 2007


Anotace: Jeden den a jedna noc. Pět příběhů na konci léta. Poslední letní den se do Prahy z Lisabonu vrací mladá úspěšná diplomatka Hana, rozhodnutá, že v životě chce ještě něco zažít a proto musí všechno změnit. Tramvaják Petr je naopak rezignovaný. Jezdí linku 22, a snaží se najít svou osudovou holku. Americký právník Wayne, má za sebou skvělou kariéru, ale pak se podívá na zprávy v televizi a vše kolem něj se zhroutí. Mladá punkerka Vanda miluje hluk a ticha se bojí. A nakonec Vladimír, chodí po městě, odstřihává lidem sluchátka a ničí zdroje hluku. Bojuje za ticho až skoro do vlastního sebezničení.
Hodnocení obálky: 8/10

Děj: (může obsahovat spoilery)

Hana je úspěšná ve svém profesním životě, ale nespokojená v tom osobním a tak se není čemu divit, že v Lisabonu na pracovní cestě podlehla pokušení. Po návratu do Prahy odchází do parku v keckách, které už neměla na době hodně dlouho a rozhodne se, že Wayna opustí.
Ten naopak touží odletět domů do Ameriky za rodiči společně s Hanou, aby ji mohl představit rodičům, je naprosto spokojený a chce s ní strávit zbytek života.
Petr je zklamaný ze své velké lásky, která ho opustila na tripu napříč Evropou a tak se poddá pokušení mladé Vandy, pro kterou je všechno punk. Je frontmankou kapely Kill the Barbie.
A Vladimír je tak trochu magor. Ve svém odhlučněném bytě neustále vidí svou mrtvou ženu a myslí si, že má poslání vysvobodit lidi z věčného hluku. Má dojem, že jedině tak může donutit lidi poslouchat a odvrátit jak je, tak celou Prahu od jisté záhuby.


Postavy:
Hana je docela milá mladá žena, která byla až doteď spokojená s tím, jak žije. Není na ní nic neobyvklého, ale je docela osvěžující.
Vanda je rebelka každým coulem. Všechno je pro ní punk a rozhodně chce neustále pobuřovat. Petra dá se říct využije a hlavně nesnáší svého tátu, který žije s její kamarádkou.
Petr je tak trochu magor. Nevím, jestli je to tím, jaký má styl života, ale sympatický mi nikdy nebyl.
Wayne je prostě chuligán, prase a Američan. Nejdříve si myslíte, že je slušný chlap, ale nakonec je taky pořádnej blázen.
Vladimír - tak k tomu se nemusím vyjadřovat.


Můj názor:
Na knihy od pana Rudiše mne navedla má spolužačka na gymplu. Potichu mne naprosto ohromilo. Je to napsaný úplně jiným stylem, než jste zvyklí a v tom je to kouzlo. Je to jiné a zároveň skvělé. V knize je dobře zaonačené poselství pro lidi a to, že by neměli být hluší vůči okolí.
Po přečtení knížky jsem několik měsíců nemohla chodit po městě se sluchátky na uších, prostě to nešlo. Nevím, jestli je to příběhem originální, ale určitě je něčím zajímavý.
Všech pět postav nemá prakticky nic společného, ale ve finále se jejich osudy protnou a ne jednou.
Podle mého názoru je to jedna z knih, nad kterými musíte přemýšlet. Ne nad zápletkou nebo větami, ale nad tím, co tím vlastně autor chtěl říci, nad poselstvím celého příběhu.
Kniha není klasický román, upřímně ani nevím, do jakého žánru bych ji zařadila.

Mé hodnocení: 10/10

- tuhle knížku fakt žeru!!!!


Poslední slova : Pana Rudiše obdivuji a upřímně miluji všechny jeho knihy.
Jsou něčím tak neskutečně ojedinělé, že se to ani nedá popsat. Je jedním z mála českých autorů, které opravdu můžu a sklízí úspěch i v zahraničí.
Všechny jeho knihy jsou skvělé, ať už Konec punku v Helsinkách, Nebe pod Berlínem, Grandhotel (který se dočkal i zfilmované podoby) nebo nejznámější Alois Nebel.
Ndávno vyšla poslední kniha Národní třída a já se jen třesu na to, až si ji pořídím a přečtu!

Pokud máte rádi AUDIOKNIHY, podívejte se na Uložto, je tam tahle knížka namluvená Richardem Krajčem, ale podle mě to nemá na to, když ji čtete sami.

Vy všichni, co hledáte něco nového, co máte rádi jiné styly než ty profláknuté, rozhodně vá, knihu doporučuji!!!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 10. června 2014 v 16:43 | Reagovat

Už podle obálky a anotace mě kniha nezaujala. Řekla bych, že je to jen tuctový román, jako každý jiný. Ale po přečtení recenze jsem nuceno názor trochu poupravit. Přesto nevím, jestli by se mi kniha líbila. Myslím, že je to mimo můj styl četby, ale za pokud by to stálo. Tak uvidím :-)

2 Eamane Eamane | Web | 11. června 2014 v 7:57 | Reagovat

Podle recenze a anotace mě kniha docela zaujala, ale pak jsem uviděla tu Prahu, a to se mi celkem znelíbilo :D Já vím, já vím, ale jsem k českým věcem poněkud skeptická, nevím kde se to ve mně zrodilo, ale kdyby byl děj knihy zasazen třeba do nějakého cizího města, tak by to pro mě bylo možná i to pravé ořechové :D

3 Mayline Mayline | Web | 11. června 2014 v 12:22 | Reagovat

[1]: Rozhodně ten styl není pro každého :) Takže si myslím, že můžeš být zklamaná. Nebo taky ne :)¨

[2]: Mě tady ta Praha až tak nevadí, protože je tem zmíněná jen párkrát. Co se týče jeho dalších knih, Konec punku v Helsinkách se odehrává v Německu stejně jako Nebe pod Berlínem :D :)

4 Eliza Eliza | Web | 11. června 2014 v 17:18 | Reagovat

Wau, já moc českou literaturu teda nečtu, jsem už trochu zmanipulovaná reklamou zahraničních knih :/ Každopádně, vypadá to zajímavě, jen si nejsem jistá, zda by si kniha udržela mou pozornost. Téma je ze života dospělých lidí, to mě dokáže zaujmout jen opravdu někdy. Každopádně, moc hezká recenze a pouvažuji o přečtení nebo o zakoupení jako dárek :)

5 Kate Kate | E-mail | Web | 13. června 2014 v 18:30 | Reagovat

Taky bych poslední dobou nejraději přidávala jen recenze, protože na nic jiného rpostě nemám čas a náladu. :/

6 Ewiline Ewiline | E-mail | Web | 13. června 2014 v 19:05 | Reagovat

Tomu se říká emotivní recenze :D Bohužel, jak jsem to četla už včera, tak nevím, co všechno jsem k tomu chtěla říct O.o
Osobně nejsem moc na české knihy, nevím proč. Samozřejmě záleží přímo na té knize... No, nevím :)

7 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 22. června 2014 v 8:57 | Reagovat

Zajímavá recneze:) českou literaturu moc nemusím a podle obálky mě kniha moc nezaujala - a podle anotace taky ne - a myslím, že tohle by můj šálek kávy nebyl :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama