Co mě inspiruje #1

8. června 2014 v 19:44 |  Diary by Storm
Ahojte, nevěděla jsem jaký článek postnout a protože na psaní nemám nějak moc náladu, spíš se snažím sem dávat něco smysluplného. Přemýšlela jsem i o recenzi, ale zase, aby tu nebylo přerecenzováno....
Tohle mne napadlo jen tak a doufám, že třeba se někdo z vás tím také inspiruje a dáte to k sobě na blog :-) Můžete to brýt jako meme ale nemusíte ;)
HUDBA

Koho z nás by neinspirovala?
Každý máme jiný vkus a při popisu té a té scény posloucháme jiný žánr, Já osobně jsem, co se hudby týče, nevyhraněný typ. Jak se říká, poslouchám vše od Bacha až po Vlacha, ale k čemu má mé srdce nejblíže?
Queen, Beatles
Bohužel jsem zjistila, že při těchto skupinách moc psát nedokážu. Spíš zavřu oči a představuji si něco v hlavě a možná až pak to dokážu dát na papír (nebo do text. souboru)
Rozhodla jsem se vám sem dát pár songů, které mě rozhodně inspirují.
Pink - TRY

Voxel - TRIP

Say something
UDG Modlitba

Celeste Buckingham - I am not sorry

A mnoho mnoho dalších! :-)
Co posloucháte vy??? :-)


A dál, tady máte ještě takový výkec, třeba v něm najdete užitečné rady pro vaše psaní. Snažila jsem se, tak snad vám to pomůže a nejsou to úplně zcestné kecy :D :-)

Pište jen to, co byste sami četli!!

Advice number ONE...
Vždycky piště jen to, co byste sami četli!!
Proto tady třeba já mám tolik rozdělaných povídek, prrotože mě pak prostě přestanou bavit a vím, že zatím, když bych tu povídku nepsala ráda, nečetl by ji skoro nikdo! :-))
Vždycky piště jen to, co se líbí vám samým. Ne něco z donucení. :-) Protože pak ta povídka prostě postrádá...
No vás. Proto třeba nepíšu témata týdne..nemůžu třeba psát o něčem, co mě moc neoslovuje. :-))

My first steps in writing a short story...

Takže, jako první si nejprve napíšu, o čem by povídka zhruba tak měla být. Prostě, krátkou anotaci. :-))
Pak si vyřeším postavy. Vždycky se snažím do hlavní hrdinky dát alespoň ždibeček sebe a do ostatních postav něco ze svého okolí. Vymslím jména..většinou se snažím, abych je v povídkách neopakovala a aby se hlavní hrdinka nejmenovala Bella, Ellena a tak dále..:-)) Proto často hledám jména do povídek..na jedné stránce..:D Jejichž odkaz si nepamatuju..:-DD SORRY!
Když mám jména, promyslím charaktery postav. Většinou si založím pro povídku sešit, a tam každé postavě věnuju stránku a vždy k ní píšu : vlastnosti, charakter, vzhled a třeba i úlohu v příběhu.
Samozřejmě, že většinou konec nemám vůbec připravený, ale někdy prostě přijde sám..! ;)
(PRO CAMELOT MÁM KONEC VYMYŠLENÝ )
'No a pak už pomalu začínám se samotným psaním..

Where is my inspiration?

Upřímně, to sama nevím. Prostě mě něco napadne a je to tam! Pohrávám si s příběhem nějakou dobu v hlavě, pak to přenesu na papír, ale samozřejmě že se mi snate, že si přečtu nějakou knihu a najednou mne napadne naprosto jiná zápletka, jakou jsem měla na mysli. Ale to se občas prostě stává..:-) Někdy najdu in spiraci ve filmech, někdy předělávám své zážitky do té podoby, jaká by se do povídky hodila a tak podobně :-))
Hlavně se snažím NEKOPÍROVAT cizí náměty..:-)
Jasně, psávala jsem FFky, které jsou jen předělávky nápadů někoho jinýho nebo prostě blbinky, ale to taky nebaví věčně.
No uznejte, bavilo by vás pořád jen předělávat STMÍVÁNÍ?
Většinou se snažím, aby moje povídka nepřipomínala až moc nějaké vydané knihy...
Například HP, ŠKOLU NOCI, VA nebo dokonce již zmiňované STMÍVÁNÍ, TVD a tak podobně..:-) Kdo by vám chtěl číst něco, co je jako kopie např. VA ...?? Moc lidí ne..! ;)

Jaký žánr si vybrat?

Samozřejmě, že to záleží opravdu jen a jen na vás. Sci-fi, fantasy, beletrie, detetivky..To prostě záleží jen a jen na vašem "pisatelském střevě". Já si většinou vybírám romány nebo FANTASY, ale pokud píšu Fantasy, snažím se aby to nebylo pořád jedno a to samé: Upír se zamiluje do člověka a bla bla blla...
nebo: Nadaná dívka navštěvuje magickou školu a musí zachránit svět pře zlem.
NEBO: HOLKA (ČLOVĚK) SI VYBÍRÁ MEZI VLKODLAKEM A UPÍREM...
A prostě pořád dokola. To vás to furt baví? Jasně chápu, upíři jsou fenoméni doby, všichni na nich ujíždění a každá holka by chtěla svýho Edíka Cullena, ale není na čase přijít trochu s něčím jiným??

Víte jak osvěžující je , když čtete Stmívání, Upíří deníky, VA, Školu noci a tak..přečíst si DRACULU??!!
To je pravej upír!! A né vegetarián!! Proboha upír prostě JE a MÁ BÝT stvůra a ne zamilovanej blázen, co chrání člověka!
Jak se Vám líbí mé rady?
Napiště mi názor...:-)
Klidně i negativní!! Ráda o tomhle tématu diskutuji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 8. června 2014 v 20:38 | Reagovat

já vůbec nemůžu při hudbě psát, takže v tomhle inspiraci hledat nemůžu. Moje inspirace je moje múza :3 Jinak super rady, jen už je všechny znám :D A stejně se jimi neřídím, ale nevadí.. :DS

2 Eamane Eamane | Web | 8. června 2014 v 20:50 | Reagovat

Co se týče hudby, tak jsme na tom dost podobně. Taky poslouchám co se mi líbí a nemám vyhraněný žádný styl :)
Článek a celkově nápad je to dobrý :)

3 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 8. června 2014 v 20:51 | Reagovat

Taky mě šíleně inspiruje hudba..:) já poslouchám spíš Linkin Park, poslední dpbou taky instrumentálky, občas i Midnight Oil & Dana Landu :))
A ty rady - ty už znám, ale stejně je fajn žes to takhle sepsala:-)) jinak - ano, teď je všude přeupírováno :D i když já mám upíry taky ráda :3 Ale jen ty od Darrena Shana, to jsou správní upíři :3 xD

4 Eloran Eloran | Web | 9. června 2014 v 9:51 | Reagovat

Také je můj hudební vkus rozmanitý a neurčitý. Jsem prostě milovníkem hudby a nikdy jsem se neřadila k lidem, kteří zákonitě poslouchají pouze jeden žánr. Zkrátka jsem se našla téměř ve všem, včetně klasiky. :)

K tomu piště jen to, co byste sami četli - Souhlasím, ale u mě je to ještě jinak. Také je to jeden z důvodů, proč mám tolik příběhů rozepsaných, ale hlavním důvodem je to, že bych četla všechno, také mě všechno baví psát, jenom mám tolik nápadů, o které nechci přijít, že je prostě musím sepsat. :D :)

A ještě mi to nedá, abych se nevyjádřila - Nikdo v dnešní době už nemá šanci napsat nic originálního. S tím, kolik lidí na světě píše a s tím, že mají někteří lidé podobné nápady a fantazii, je to zkrátka nemožné. Teď už mě jenom napadá otázka, zda číst cizí díla a vyvarovat se toho, co už bylo napsáno, nebo naopak nečíst, abychom se příliš neinspirovali?

5 Mayline Mayline | Web | 9. června 2014 v 16:39 | Reagovat

[1]: No upřímně, já taky píšu, jak se mi zachce, takže si myslím, že striktní pravidla jsou k ničemu :-)

[2]: Děkuju, hudba je prostě všechno :-)

[3]: Samozřejmě velkou inspirací je pro mě i Yiruma a Lindsey Stirling, která bude v listopadu v Praze :D :-)
Pro mě je pravej upír DRACULA :D :)

[4]: Přesně tak :-) Musím se přiznat, že někdy je pro mě Mozartovo dílo to nejlepší, co může bejt ;)

Samozřejmě, že to tak být nemusí. Taky to tak vždycky nemám. Většinou píšu ten nápad, co mě uchvátí a baví mě, ale pak mi začne připadat nudný a tak a už ho psát přestanu :)

To je dobrá otázka, ale myslím, že asi záleží na každým. :-)Já třeba hodně čtu, ale musím říct, že všechny mé příběhy mne napadly nějak jinak. Buď náhodou nebo jinak, ale nikdy to nebylo knížkou. ;)

6 Clara Black Clara Black | E-mail | Web | 9. června 2014 v 21:49 | Reagovat

Mě inspiruje spousta věcí, od hudby přes knihy, slova v rozhovorech, myšlenky, ptačí zpěv - podle mě se inspirace ukrývá všude kolem.

7 Callia Callia | 10. června 2014 v 15:43 | Reagovat

To poslední... :D Celkem mě to rozesmálo. Abych pravdu řekla... Ono je těžké se vyvarovat takovému tomu klišé, ale když jsem např. psala JbP tak jsem se o to opravdu snažila. :D Ale třeba Moonlight byl... sice to nebylo tak, že se vlkodlak zamiluje do člověka, ale v podstatě to bylo to samé. :D Tím chci jenom říct, že já někdy píšu klišé( doufám, že se klišé píše klišé) :D a někdy zase originálně (doufám) :D A k těm písničkám... Já jsem asi divný člověk, ale já nedokážu psát s puštěnýma písničkami. Já k psaní potřebuji klid a ticho. :D A písnička od Celeste je úžasná! :D Už si ji pouštím několik dní pořád dokola. :D

8 Mayline Mayline | Web | 10. června 2014 v 15:52 | Reagovat

[6]: Taky si myslím :-) Stačí mít otevřenou mysl :-)

[7]: Jojo souhlasím :) Ono je to někdy prostě nevyhnutelné klišé :) Ale vždycky to nějakým svým přičiněním můžeš "vylepšit" :-)
Ono jak kdy, já občas potřebuju taky klid :)
A Celeste je skvělá!:D

9 Eliza Eliza | Web | 11. června 2014 v 17:21 | Reagovat

Já jsem jednou po přečtení Rozbřesku sáhla po novém Drákulovi, tenkrát jsem ho dostala k vánocům a málem jsem chtěla toho sympatického upířího hajzlíka políbit xD Je to vážně supr si po těhle...nevím, po těhle knihách přečíst upíří klasiku, je to úplně jiné kafe.
A Pink - Try mám ráda, i tu Celeste ;) Zbytek není něco, co bych slyšela nebo poslouchala, ale každý máme svůj styl a inspirace je individuální ;) Krásný článek.

10 Mayline Mayline | Web | 12. června 2014 v 18:26 | Reagovat

Ano, to souhlasím :-)
Děkuju! :-)
A s tím Draculou naprosto souhlasím :D :)

11 Kate Kate | E-mail | Web | 13. června 2014 v 18:50 | Reagovat

Pořádně znám akorát Try a Say something, ale Trip už jsem taky docela hodněkrát slyšela, a ten zbytek se mi líbí. :)
Já na TT píšu jen občas, když mě něco opravdu zaujme. :)
Já s tebou souhlasím, neřekla bych to lépe. ;)

12 Paralysia Paralysia | E-mail | Web | 16. června 2014 v 16:27 | Reagovat

Tvé rady jsou určitě užitečné a moc ráda jsem si tento článek přečetla. Napsala jsi hodně věcí, se kterými souhlasím. Například s těmi upíry. Znám hodně lepších a originálnějších knih, než je tedy Stmívání. Dobře, Stmívání jsem nečetla a ani VA, ale popravdě mě to ani moc nezajímá. Doma mám Školu noci a pár dílů Upířích deníků. That's enough!
K těm postavám... Často jsem přemýšlela o tom, že bych prostě a jednoduše napsala jejich vlastnosti, ať v tom nemám guláš, ale já se k tomu nikdy nedokopala. Teď dumám nad novou povídkou a u této to udělám. Chci, aby to byla propracovaná a hlavně k počtení dobrá povídka.
Naprostou pravdu máš vtom, že nemá cenu psát povídku, která mě už nebaví. Je to nesmysl. Přesně jako ty se do příběhu, do hlavního hrdiny snažím dostat kousek sebe. Vlastně se ani nesnažím, prostě to udělám...
Heh... Docela jsem se rozepsala, tak to snad nevadí :D. Zkrátka super článek a taktéž i rady! Díky za ně :3!

13 Mayline Mayline | Web | 17. června 2014 v 6:43 | Reagovat

[12]: Jáj, děkuji..:) Tvůj komentář mne mile potěšil a je pravda, že upíří tématiky je už trochu pasé...pokud není pojmuta originálně a s těmi postavami souhlasím...vždycky se snažím napsat si jejich charakter a vlastnosti, ale oni pak začnou žít vlastním životem a mám po plánu a jednotvárnosti :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama