Panika

26. dubna 2014 v 13:27 |  Recenze
Tak jsem včera konečně dočetla paniku! :) Pustila jsem se do Hvězdy nám nepřály, ale jelikož mi dnes přišly recenzáky, odkládám hvězdy na později! Alespoň budu více natěšná, ne?
Mám ráda knihy s tajemnou minulostí a nějakým poselstvím.

Autor: Rossella Canevariová
Originální název: No panic
Český název : Panika
Nakladatelství : Knižní klub
Vyšlo v roce : 2010
Žánr: společenský román

Česká anotace: Pětatřicetiletá Bianca žije s Edem, svým bývalým psychoterapeutem, a má povolání, které ji těší. Často se jí však vrací vzpomínka na smrt matky a začnou ji sužovat záchvaty paniky. Odmítá psychofarmaka, pomoc hledá na internetu a přes nejrůznější blogy se dostane k člověku, který jí možná dokáže pomoci. Tajemný Arké ji postupně učí, jak se má postavit minulosti a paniku překonávat... Mimořádně úspěšný román, doplněný odborným doslovem, je poutavý a má velmi aktuální téma, neboť strach, různé obavy a návaly paniky jsou v současnosti velmi rozšířené.
Hodnocení obálky: 6/10

Děj
Bianca Buzzatiová má konečně spokojený život, nebo alespoň v rámci možností. Pracuje v aukční síni Astart v Miláně, má dlouholetého snoubence Eda. Jenže její život není procházka růžovým sadem. Už dvacet let - od té osudné noci - trpí záchvaty paniky. Je však přesvědčená, že je vyléčená díky svému příteli a tehdejšímu psychoterapeutovi Edoardovi. Bohužel to není pravda.
S otcem příliš nevychází a jeho novou manželku, o dva roky starší Violu, nemůže ani vystát. Jedinou útěchou jí je adoptivní sestra Emma a teta Fina.
Když jí šéf David oznámí, že musí letět na aukci do Londýna, je nesmírně šťastná, že se podívá do světa a navíc na této aukci je znát rok její tvrdé práce. Jenže součástí toho je i party v jednom z londýnských klubů a tak Bianca těsně před odletem nechá taxikáře otočit auto a jede raději za svou tetou Finou.
Všechno to probírá s Edem, který je zklamán z jejího chování a tvrdí jí, že by se měla začít znovu léčit a tak jí donutí sejít se s jeho ex-manželkou. Ta Biancu navrhne ke své známé na psychoterapie, ale její zadostiučinění, že Bianka není úplně v pořádku je hodně znát na jejím chování. Avšak doporučená terapeutka chce do Bianky cpát medikamenty horem dolem a za jednu hodinu terapie si účtuje nelidskou částku a tak se rozhodne, že k ní prostě chodit nebude.
Edova exmanželka a jeho syn Tommy Biancu ze srdce nenávidí, protože odvedla otce a manžela od rodiny, ale byla to přece i jeho vola, ne? Jenže ni mezi snoubenci to není růžové. Už několik let spolu Edo a Bianca intimně nežijí a pokaždé, když ona se o něco pokusí, tak ji zastavá. Navíc je věčně v práci, takže na sebe ani nemají pořádně čas. Bianca mále ztratí práci kvůli své absenci v Londýně, avšak, když Davidovi vše vysvětlí, ten pro ni má mnohem větší pochopení, než by čekala.
Brzy jí však otřese další šok. Emma a Tommy se skamarádí, když je Bianca hlídá a Tommy nezapomene Emmě řct, že jeho otec maminku pořád miluje, ale neodejde od Biancy. Ta si to nechce připustit, ale nakonec díky malé lsti zjistí, že Edoardovi služby v nemocnici byly jen hloupou zástěrkou, aby mohl navštěvovat ex-manželku. Edo biancu podvádí se svou ex manželkou, kterou před pěti lety podváděl Biancu. Jak se zdá, naše hrdinka nemá na chlapy štěstí, protože pokaždé ji její partner podváděl. Avšak ve vztahu Biancy a Eda už dávno chybělo něco, proč by spolu měli zůstat a Bianca si uvědomí, že s ním dál byla jen proto, aby měla svou jistotu a on ji nechtěl opustit kvůli jejím záchvatům paniky a aby se to nezhoršilo.
Jenže ono se to zhoršuje a nemůže za to jen Edo.
Bianca je vášnivá blogerka a brzy na blogu natrefí na tajemného Arkeho, který očividně jejím strachům a vnitřním démonům rozumí. Rozhodne se, že si s ním začne psát a vida. Arke pro ni má opravdu pochopení a díky pomáhá jí, aby se přes to dostala. Díky jeho pečlivým radám se Bianca brzy cítí líp. Dokáže vzpomínat na dobu před dvaceti lety, sejde se se svou starou první láskou Ludem, který ji také podváděl a ujistí se v tom, že může být ráda, že s ním není. Začíná se postupně zbavovat svých démonů a vrátí se konečně k tomu, co milovala, totiž ke své kameře, kde má zaznamenáno svůj život. Edo se jí snaží několikrát kontaktovat, chce jí vše vysvětlit a pronásleduje ji, ale Bianca s ním od té doby, co se od něj odstěhovata nechce mluvit.
Nakonec se dokáže vypořádat i s tím, kvůli čemu hlavně dostala panické záchvaty. Totiž v noci před dvaceti lety, odešla s Ludem z domu, ikdyž ji matka prosila, ať to nedělá, že je jí špatně. Bianca neposlouchala a když se vrátila uprostřed noci, našla svou matku mrtvou. Rychle utekla z domu pryč a pak se na party v klubu s Ludem sjela. Dodnes si totiž vyčítá její smrt.
Po několika dnech se seznámí s okouzlujícím Benem, se kterým prožije vášnivou noc, ale nakonec mu oznámí, že od ní nic nemůže čekat a on se tak vrátí do New Yorku, ale Bianca se čas od času přistihne, že na toho okouzlujícího muže docela myslí. David oznámí, že odchází do New Yorku, kde dostal skvělou nabídku k práci a tak může Bianca zaujmout jeho místo v Astartu.
Zatímco se Bianca všech straní a bydlí v hotelu, navštíví ji tam i Viola, která jí řekne, že nikdy Biance nevěřila její záchvaty paniky, dokud jí je nediagnostikovali. Je z toho v šoku, stejně jako Bianca, která se Viole pokusí s jejími záchvaty pomoct, protože jí rozumí.
Nakonci knihy jde na přednášku Arkeho, ale tam ji čeká další šok. Čekala, že se jedná o muže, který ji určitě bude velmi imponovat, avšak je to žena. Doktorka. Nabídne Biance terapie a ta je přijímá a odchází. Naneštěstí ale zapomněla v sále mobil a tak se vrací. Potká tam svého otce a zjišťuje, že to byla jeho práce, že Arke potkala, On to všechno spunktoval, protože tu noc, co byla Bianca našla svou matku, byl její otec v domě, ale schoval se, protože se styděl a nechtěl, aby ho Bianca viděla.
Nakonec mu Bianca oznámí, že chce začít znovu studovat a vrátit se k tomu, co miluje - tedy ke kameře.


Postavy
Bianca - no, upřímně, co si o ní myslet? Je to zvláštní ženská. Jednou si je jistá tím, co chce a pak najednou otočí. Docela sebou nechá zametat od ostatních a stále má strach, že se její panické záchvaty vrátí do toho stádia před dvaceti lety. Strašně dlouhou dobu si nechce přiznat, že není v pořádku. Je strašně předvídatelná a víte, co udělá nebo jak na co zareaguje.
Edo - toho chlápka nemůžete mít rádi, ani kdybyste chtěli, protože hned od začátku je na něm něco strašně divného a víte, že se něco děje. Jeho věčné služby v nemocnici a neochota intimního vztahu s Biancou. To by snad došlo úplně každýmu.


Můj názor:
Kniha se čte docela příjemně, tedy hlavně ze začátku. Ke konci knihy, už je to takové horší. Mě osobně bylo i trochu na nic, když jsem četla o její osudové noci, nebo když popisovala své záchvaty paniky. Je to taková zvláštní knížka, která je napsaná ze života a docela s vámi otřese. Možná.
Avšak nadruhou stranu tam není žádná extrémně zajímavá scéna, kniha vás moc v ničem nepřekvapí, je to takový stereotyp, který splní to, co čekáte, že se stane.
Co se mi líbí je, že to je od italské spisovatelky a celý příběh se vlastně odvíjí v Miláně, což je příjemná změna. Mám Itálii ráda, takže za to musím dát jedno malé bezvýznamné plus.
Nevím, jestli bych doporučila někomu tuhle knihu číst. Rozhodně nad ní musíte trochu přemýšlet, je to takový střed. Nenadchne, ale asi ani neurazí.


Mé hodnocení: 5/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Snapeova Snapeova | Web | 26. dubna 2014 v 17:13 | Reagovat

Pěkná recenze. Asi bych si spíš knihu nepřečetla. Mám radši něco co mě strhne. Příběhy typu nenadchne ani neurazí můžou být docela fajn, ale člověka to úplně neuspokojí :)

Spřátelím ráda ;)

2 Abigail Abigail | Web | 26. dubna 2014 v 18:18 | Reagovat

Pěkná recenze, knížka vypadá zajímavě. Ale myslím, že bych ji asi nečetla. Nevím, pokud něco dokážu předem předvídat není to ono...

3 Ewiline Ewiline | E-mail | Web | 26. dubna 2014 v 20:03 | Reagovat

Moc krásná recenze :333
Obdivuju, že všichni dokážou napsat recenzi normálně a uspořádáně -_- :D

4 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 26. dubna 2014 v 20:47 | Reagovat

Hezká recenze. Kniha vypadá zajímavě, hlavně protože je v itálii. Mám ráda knihy z jiného prostředí. :-) Jinak takový detail. Podle mě máš moc dlouhý ten děj a hodně spoilerů Možná bys tam mohla nechat nějaký prostor, aby se na to čtenář víc těšil :-)

5 Mayline Mayline | Web | 27. dubna 2014 v 15:54 | Reagovat

[1]: Ano, to s tebou souhlasím, ale řekla jsem si, že když už jí čtu, tak to dočtu ;)

[2]: Přesně tak! :) Mě teda bylo jasné, co se stane :)

[3]: Jo? :D Mě právě přijde, že je ta recenze děsně zmatená :D A že píšu páté přes deváté

[4]: Itálie je rozhodně plus.
Teď k druhému bodu...recenze má obsahovat spoilery, je to recenze. Kdybych chtěla čtenáře navnadit bez spoilerů, psala bych anotaci ;)

6 Aeven Aeven | E-mail | Web | 27. dubna 2014 v 16:12 | Reagovat

Vypadá to jako zajímavé čtení, líbí se mi tvůj názor na knihu a Bianca mě docela zaujala :D jinak tu knihu jsem nečetla, možná někdy, ale teď se mi to docela kupí tak nevím. :D

7 Eamane Eamane | Web | 28. dubna 2014 v 22:56 | Reagovat

O knize jsem toho četla už hodně, ale ještě jsem neměla tu čest :) ... jinak psala jsi mi na blog o spřátelení a já budu velice ráda, když tak uděláme :)

8 viscovim viscovim | E-mail | Web | 29. dubna 2014 v 18:59 | Reagovat

Tak o téhle knize jsem ani neslyšel. A po tvé recenzi nejspíš nebude moje první volba. A jinak tě beru do AFFS :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama