Austenland

17. dubna 2014 v 0:05 |  Recenze
Takže jsem se po dlouhé době rozhodla, dát sem i něco jiného než jen obyčejné nudné a stereotypní články, tak uvidíme, jak se setkám nebo nesetkám s úspěchem.

Autor: Shannon Hale
Originální název: Austenland
Český název : Austenland
Žánr: Romány pro ženy

Česká anotace : Mladé Newyorčance jménem Jane se v lásce nedaří, žádný muž jí není dost dobrý, a to proto, že je zamilovaná do oblíbeného horce Colina Firtha, hlavně v jeho roli pana Darcyho v televizní seriálové adaptaci Pýchy a předsudku. Když se jí však poštětí dostat se na brigádu do Anglie do jakéhosi "tábora" fanynek románů Jane Austenové, najednou zjistí, že její představy o romantickém hrdinovi se až nebezpečně stávají skutečností. Najde si nakonec pana Darcyho jako románová Elizabeth, nebo celý ten vyfantazírovaný svět pošle na onen svět?
Mé hodnocení obálky : 10/ 10

Můj názor: Jane mi přijde poněkud prosťounké stvoření, které opravdu věří na tu prvou Austenovskou lásku. Celou knihu si snaží nalhat, že díky pobytu v Austenlandu, který jí zaplatí její bohatá teta, se dostane ze závislosti na panu Darcym. No, přiznejme si, že hned po první části, kdy se líbí s úžasným Theodorem (Martinem) je jasné, že se jí to nepovede.
V pozadí samozřejmě vystupuje pan Nobley, který má všechny úžasné přednosti, jako pan Darcy, ikdyž si Jane sveřepě nalhává, že on vůbec není jako pan Darcy a že ji akorát rozčiluje. No a nerozčiloval náhodou Elizabeth pan Darcy také?

Poněkud zvláštními postavami jsou zde Janina "tetinka a stráček", slečna Heartwrightová, slečna Charmingová a plukovník Andrews. Nikdy jsem těmto postavám na chuť nepřišla, ale na druhou stranu slečna Charmingová je příjemným spestřením knihy. Tedy alespoň podle mne.

Zápletka je taková...no nijaká. Jane je na panství Penbroke a doufá, že si její postava užije milostnou zápletku s jedním z herců a že jí to pomůže dostat se z chorobné závislosti na panu Darcym. Nejprve si vybírá jako "objekt" plukovníka Andrewse, ale nakonec pochopí, že to byla špatná volba. Pak se upne na kapitána George Easta, který přijede později, ale po něm lehce skočí slečna Heartwrightová, takže na Jane opravdu nezbude nikdo jiný než pan Nobley.
Co se mi na knize líbí je nastínění Austenovského světa. Hlavně snaha hostitelky o autentičnost a popisy zámku i celkového okolí jsou opravdu kouzelné a osvěžující.
Pana Nobleyho si zamilujete už ze začátku. Morous. Jak jinak, zamiluje se do Jane, ikdyž ta mu absolutně nevěří a pořád myslí jen na to, že jen dobře hraje svou roli. Koho jsem ale nesnášela už od začátku byl právě Martin. Bylo jasné, že hraje nějakou nepodctivou hru a že má určitě něco zalubem.
Každopádně kniha je takovým odlehčením a rozhodně se hodí na deštivá odpoledne, nebo odpoledne u vody, kdy máte chuť jen vypnout a začíst se do něčeho "jednoduššího".

Filmová adaptace:
V roce 2013 byl natočen stejnojmenný film a můžu upřímně říct, že představitel pana Nobleyho se naprosto shoduje s mými představami. Jane jsem si sice představovala jinak, ale to je nepatrný detail. Film je opravdu milý, ikdyž je osekaný o dost scén z knihy a také úplně některé scény nesedí, jsou předělané a je tam podstatně míň postav, ale na druhou stranu mne velmi mile překvapil.
Upřímně mohu říct, že konec filmu se mi jednoznačně líbil víc než závěr knihy.


Shrnutí:
Rozhodně vám doporučuji si tuhle knihu přečíst, pokud jste na takové "romanťáky", hledáte takové oddechové čtení, máte rádi stejně jako já Jane Austenovou a také sníte o tom, že byste strávili týden v Austenlandu!

Hodnocení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama